Odcestuj.cz | turistické informace, letenky, ubytování, fotky

Vietnam


Vietnam a Cestikonu.

Vietnam (celým názvem „Socialistická republika Vietnam“) je zemí jihovýchodní Ásie. Rozkládá se na poloostrově Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Sousedí se státy Kambodža, Čína a Laos. Hlavní město je Ha Noi. Vietnam obývá asi 81 milionů obyvatel – zajímavé je, že kromě vietnamců jej obývá dalších 54 etnických menšin. Vietnam tak nabízí obrovskou kulturní pestrost, se kterou se těžko může měřit nějaká evropská země. V současnosti je Vietnam na turistiku velmi dobře připraven a to ve všech důležitých oblastech turistického zájmu – ubytování, dopravě i stravování.

[ Vietnam již od 20 000kč ]

Evropan zná Vietnam především jakožto dějiště vojenského konfliktu 60. a 70. let minulého století znémého jako „Vietnamská válka“. Historie vietnamu však sahá samozřejmě mnohem dále. Oblast známá jako dnešní Vietnam byla osídlována již od paleolitu a po celou dobu byla historie země silně ovlivňována svým největším sousedem – Čínou. Je však pravdou, že moderní historie Vietnamu byla nejvíce poznamenána dvěma válkami, jež byly důsledkem světového uspořádání po 2.světové válce. Především pak vietnamská válka (kterou sami vietnamci nazývají „americká“) změnila charakter celé země na další dlouhá léta. Zatímco mezi dvěma supervelmocemi – USA a SSSR – probíhala studená válka, obě země si reálné válečné konflikty kompenzovali u svých spojenců. Vietnam byl rozdělen na dvě části – komunistický sever, podporovaný ruskem a čínou, a demokratický jih, podporoavný amerikou. Válka byla extrémně krutá, byly nasazovány zbraně jako napalm nebo „agent orange“ (chemikálie, která ničila pralesní porosty a umožnila tak odhalit skryté jednotky vietcongu). Došlo tedy k obrovským ztrátám na lidských životech (1,4 milionů vojáků a 2 miliony civilistů) a silné devastaci životního prostředí. Kvůli obrovským protestům byla nakonec nucena americká vláda své jednotky stáhnout. Válka tedy skončila sloučením do dnešní (k naší smůle komunistické) Vietnamské socialistické republiky.

Jen málo zemí se za velmi krátkou dobu změnilo tolik jako Vietnam. Pouhých 30 let po hrůzné válce je Vietnam opět rychle se rozvíjející zemí. Vděčíme za to zřejmě optimistickému naladění místních lidí, kteří jsou povětšinou budhisté a dobrou náladu mají jaksi „v popisu práce“. Vietnam si zřejmě uvědomil potenciál zahraničních turistů – mizí byrokratické překážky, rostou nové hotely, opravují se silnice. I komunismus je nucen v poslední době ustupovat tržnímu hospodářství.

Sever země nabízí zážitek milovníkům hor, jih zase nadchne ty, co milují nekonečné prázdné pláže s bílým pískem. Mekongská delta na jihu země skrývá jedinečnou, člověkem netknutou přírodní lokalitu. Ti, co přijedou za historií, uchvátí skvostné pagody a architektura obecně ovlivněná velkým čínským bratříčkem. Na své si přijdou i Indiana Jonesové, kteří hledají dobrodružství – hektická města a silnice, kde neplatí dopravní předpisy ale nejsou pro každého. Zcela běžně se zde porušuje nejvyšší povolená rychlost a značka STOP zde také nehraje dvakrát velkou roli. Daleko byste nešli ani pro opilého řidiče. I to je však Vietnam.

Počasí ve Vietnamu je asi tak dobře předvídatelné jako v Londýně. Obecně ani nelze doporučit, kdy Vietnam navšívit, záleží totiž na tom, kam se chystáte. V jižních oblastech vládne období dešťů od května do listopadu a sucha od prosince do dubna, kdy je také největší horko. V severních oblastech přichází horko od května do října, zatímco od listopadu do dubna tu panují studené sychravé větry.

Kdo má zájem o poznání vietnamské kuchyně, narazí na asijský standard – rýže, zelenina a ovoce. Kombinace těchto surovin je obsažena snad v každém jídle, které Vietnam turistům nabízí. Zajímavé rozhodně také je navštívit francouzskou nebo čínskou restauraci – v době nadvlád obou těchto mocností totiž vznikl jakýsi „crossover“ kulinářských specialit, jaký nenajdete nikde na světě. Vietnam nabízí řadu místních specialit: Com (rýžová polévka ), Nem (vepřové maso s nudlemi, vejci a houbami zabalené v rýžovém papíru, smažené a podávané horké), Banh Ghung (rýže, vepřové maso a cibule, zavinuté do velkých listů a až 48 hodin vařené), které se podává chladné. Vietnamci chodí do restaurací jíst velmi často – většinou se s nimi potkáte spíše v pouličních restauracích (a stáncích), které jsou rozloženy přímo na chodníku a hosté sedí na malých, umělohmotných židlích. V restauracích, které odpovídají evropské představě o takovémto zařízení, jedí většinou bohatší Vietnamci, je tu totiž relativně draho.

Jako platná měna se používá nový dong (D) = 10 hao = 100 xu. S hao a xu už ale Vietnam dávno nepoužívá, nejmenší mince má hodnotu 500 dongů. Běžně lze platit i americkými dolary, doporučuje se je směnit na dongy. Vietnam je poměrně chudý na bankomaty – jsou dostupné pouze ve větších městech. Kreditní karty zde nejsou používány tak často jako například v Thajsku. A nezapomeňte smlouvat – Vietnam není tak drahý jak se tváří – na ulici kolikrát není takový problém dostat se s cenou i na desetinu. Jde spíš o to, nakolik silné máte nervy.

Dovolená ve vietnamu na vás však také může nachystat řadu nebezpečí. Rozhodně se nedoporučuje cestovat do odlehlých oblastí. Vietnam je bohužel také znám svou vysokou šancí nakazit se exotickou chorobou – malárií, horečkou Dengue, japonskou encefalitidou a poslední dobou i nemocí AIDS. Velmi vhodné je také zvyšit pozornost vlastní hygieny. Potraviny nakupujte raději balené, nejlépe z dovozu. Pitnou vodu převařujte a ledu v nápojích se vyhýbejte. Počítejte taky s tím, že země je ještě stála protkaná relativně velkou korupcí. Není však nutné vždy ustupovat, snažte se i v těchto případech zachovat chladnou hlavu a neplaťte, co nemusíte.

Kdo neumí vietnamsky, docela dobře se domluví anglicky a někde i francouzsky (zvláště u starší generace). Pokud neovládáte ani jednu řeč, stejně neváhejte a Vietnam navštivte. Rozhodně se jedná o velmi zajímavou zemi, jejíž kulturu a pozitivní naladění obyvatel nezničila ani jedna válka. Pomalu ale jistě se z Vietnamu stává turistický ráj, který zatím málokdo objevil. Nejvyšší čas vyrazit!

Komentáře k článku

  1. Karel píše:

    Uživatel Jirka co tu pořád dělá reklamu je pějnej č.u.r.á.k

  2. Andrea píše:

    Ono staci si zajit na konzulat a mate vizum do tydne. stoji 1200kc a nemusite platit za zprostredkovani zadne treti strane…

  3. admin píše:

    Přesně tak :)

Copyright © 2007-2016 odcestuj.cz | info[zavinac]odcestuj.cz