Odcestuj.cz | turistické informace, letenky, ubytování, fotky

Brazílie


Nevíte kam utéct před dlouhými zimními večery? Jste aktivní a nebaví vás proležet celé dny na pláži? Pokud jste se zde našli, tak neváhejte a vydejte se na cestu do Brazílie! Divili byste se, kolik Čechů vyráží v únoru na světoznámý karneval do Ria.

Brazílie, původně portugalská kolonie nezávislá od roku 1822, je největší země jižní Ameriky. Se svou rozlohou, která je více než 100× vetší než Česká republika, se řadí k největším státům na světě. Její hlavní město Brasília (už třetí v historii), leží ve vnitrozemí na jihovýchodě. Zajímavostí je, že bylo v 50. letech postaveno takřka " na zelené louce", protože dřívější hl. m. Rio de Janeiro už se nemohlo dále rozrůstat. Je postaveno do tvaru letadla a nabízí velmi zajímavou architekturu. Jinak je většina obyvatelstva soustředěna v řadě měst na východním pobřeží. Naopak vnitrozemí a oblast Amazonie jsou osídleny jen minimálně, nezřídka původními domorodými kmeny.

[ Brazílie již od 20.000kč ]

Pro většinu turistů jsou největším lákadlem brazilská města na východním pobřeží. Fortaleza, Salvador, Sao Paulo a Rio de Janeiro se svou sochou Krista, pláží Copacabana a proslulým karnevalem – každé nabízí neopakovatelnou atmosféru plnou slunce a zábavy. Pokud rádi trávíte dovolenou objevováním krás přírody, pak si zde přijdete na své. Brazílie nabízí nespočet národních parků. Mezi nejznámější patří NP vodopády Iguazú s rozlohou největšími vodopády na světě, NP Jaú, NP Tijuca poblíž Rio de Janeira. Za zmínku stojí i mořské národní parky Marinho dos Abrolhos a Maninho de Fernando de Noronha, kde můžete pozorovat podmořský život v průzračných vodách Atlantiku. Z historických památek bych zmínil Ouro Puerto, vnitrozemské městečko, centrum brazilské zlaté horečky 18. a 19. století.

Brazilci jsou k turistům velmi přátelští a otevření. Můžete tu potkat lidi prakticky všech barev pleti, ale nějaké rasové předsudky zde prakticky neexistují. Rádi se baví, jsou schopni „propařit“ celou noc v rytmu samby, i když ráno musí do práce. Žijí pro daný moment a budoucnost je příliš nezajímá. Pokud jim svoje chování přizpůsobíte, určitě nebudete litovat (o Brazilkách se přece tvrdí, že jsou jedny z nejkrásnějších žen). Na druhou stranu je, jako ve všech zemích jižní Ameriky, trápí velké sociální rozdíly. Chudinským čtvrtím Brazílie (tzv. favelám) je radno se vyhýbat.

S tím souvisí i vysoká kriminalita. Nedoporučuje se u sebe nosit větší obnosy peněz, viditelně nosit drahou elektroniku či nechávat věci na pláži bez dozoru. Doklady si raději uložte do hotelového trezoru. Obzvlášť na pozoru buďte v obrovském brazilském městě – Sao Paulo.

Národní měna v Brazílii je Real. 1BRL (100 Centavos) = ± 10 Kč. Nejlepší kurzy mají místní směnárny, ale je jich málo a brzy zavírají. Oficiálním jazykem Brazílie je portugalština. Domluvíte se i španělsky, ale angličtinu zde moc neuplatníte. Snad jenom v největších turistických centrech. Proto je vhodné se naučit pár slovíček portugalsky a pomocí rukou a nohou se pak bez problémů domluvíte.

Počasí v Brazílii má na severu tropický, na jihu subtropický charakter. Nejteplejší období připadá na prosinec – únor, kdy se teploty pohybují kolem 30° a někdy výše. Koupat se dá od září do května, otužilejší klidně celoročně. Samy o sobě teploty nejsou zase až tak vysoké, ale v kombinaci s vysokou vlhkostí to na pořádné propocení trika bohatě stačí. Srážky se vyskytují většinou v podobě přeháněk a bouřek, které rychle odezní.

Ač je Brazílie exotická země, tak při cestovaní do ní není předepsáno pro občany ČR žádné povinné očkování. Doporučuje se ale očkování proti žluté zimnici, s kterým si, pokud se nechystáte do necivilizovaných oblastí, vystačíte. Daleko nepříjemnější bude velké množství hmyzu, hlavně komárů, takže repelenty s sebou. Počet leteckých spojů do Brazílie stále roste, můžete letět prakticky do všech velkých měst na východě. Sehnat dobrý zájezd není problém ani u české cestovky. Délka letu se pohybuje okolo dvanácti hodin. Při cestování do Brazílie počítejte s časovým posunem v rozmezí 3–5 hodin nazpět. Záleží v jakém období a kam konkrétně se chystáte. Mobilní telefony fungují v Brazílii na jiné frekvenci než v Evropě, proto je potřeba mít duální telefon (podobně jako v USA). Nezapomeňte také na opalovací krém s dostatečným faktorem a na dovolenou si přibalte i redukci na zásuvky (používají typ A, obdobně jako třeba v Kanadě)

S jídlem v Brazílii problém mít nebudete, snad pro našince může být nezvykem poměrně málo druhů pečiva. Balená voda je k dostaní bez problémů. Mezi tradiční pokrmy v Brazílii patří fazole a rýže ve všech možných úpravách. Ceny v restauracích jsou příznivé a o kvalitu se také bát nemusíte. Na pozoru buďte snad jen u pouličních obchodníků a u neloupaného ovoce. Pokud jedete do Brazílie za tradiční brazilskou kávou, možná budete zklamáni. Ta nejkvalitnější jde na export a v místních restauracích se považuje za tak běžný nápoj, že ji často ani nenajdete na nápojovém lístku. Naopak piva jsou v Brazílii překvapivě velmi podobná těm našim.

Povídat o Brazílii a nezmínit fotbal, to by byl opravdu hřích. Fotbal je zde určitým druhem náboženství. Je zde synonymem pro slovo sport. Hraje se všude a ve všech věkových kategoriích. Pokud budete v Riu, tak určitě navštivte nějaký zápas na největším stadioně na světě – na Maracaná (kapacita 120 000 lidí). Spousta chudých rodin doufá, že jejich syn to ve fotbale jednou dotáhne třeba až do Evropy a pozvedne je z bídy. Často se to nestane, ale naděje umírá poslední. Je to přece Brazílie.

Komentáře k článku

 1. mno.. píše:

  nuda

 2. 2baksa píše:

  Můžete tu potkat lidi prakticky všech barev pleti, s tím souvisí i vysoká kriminalita. Nedoporučuje se u sebe nosit větší obnosy peněz, viditelně nosit drahou elektroniku či nechávat věci na pláži bez dozoru.

  takhle to tam mělo být

 3. lucia píše:

  este nikdy som v brazilii nebola, ale raz sa mi urcite podari dostat sa tam, velmi sa mi paci ich spevava radostna kultura, aj ked je tam uz dnes vyssia kriminalita ale pokial budem mlada a plna zivota chcem zazit atmosferu fiest, tanca hudby a zivota v brazilii! dufam ze raz sa mi podri splnit si sen a naucit sa pravu brazilsku sambu a zatancovat si s brazilcanmi na fieste :) a okrem toho som mala moznost stretnut sa so 4mi brazilcanmi,a boli to skutocne mily mlady ludia, bez nejakych predsudkov a zvlasnosti sme sa spolu smiali cestou z prahy, aj ked sme sa videli prvy krat :) boli naozaj velmi mily :)

Copyright © 2007-2016 odcestuj.cz | info[zavinac]odcestuj.cz