Kapverdy, celým názvem Kapverdská republika či Kapverdské ostrovy je ostrovní stát v západní Africe. Skládá se z několika ostrovů, které jsou sopečného původu. I když se může zdát, že každý bude přírodními podmínkami stejný, opak je pravdou. Některý je hustě obydlený a úrodný, další naopak neobydlený s měsíční krajinou. Jedná se vyhledávaný cíl mnoha turistů, které láká teplé a čisté moře, exotická jídla a pohodové večerní procházky po pláži.
Kapverdy lákají turisty hlavně svými jedinečnými plážemi. Turistická centra a hotely bývají velice dobře zařízené. Na turisty čeká spoustu zajímavých atrakcí místních obchodníků. Příroda není vzhledem k rozloze Kapverd příliš rozlehlá, ale i tak je ale velice krásná. Například vyhaslé sopky se tyčí nad pláží a večer zde bývá úžasná a nezapomenutelná atmosféra. Kapverdy mají celkem hodně hornatou krajinu. Nejvyšší horou souostroví je Mt. Fogo (2 829 metrů nad mořem).
Ostrovy, tvořící Kapverdy jsou: ostrov Boavista, Fogo, Sal, Santiago, San Nicolau, San Vicente, Brava, Maio, Santo Antao.
[ Kapverdy již od 16 000kč ]
Jak už úřední jazyk napovídá, Kapverdské ostrovy byly dlouhou dobu portugalskou kolonií. Už v roce 1456 Kapverdy v čele s Antóniem Nolim a Diogo Diassen obsadili Portugalci. Ostrovy byly do té doby neobydleny. Šest let objevení ostrovů sem přišli první obyvatelé, portugalští kolonialisté a založili zde město Cidade Velha (v českém překladu Staré Město). Kapverdské ostrovy se staly díky své pozici střediskem transatlantického obchodu s otoky. V 18. století, kdy byly všechny lesy na ostrovech vykáceny, zasáhla Kapverdy silná povodeň. Během sta let zde proběhly celkem tři zničující povodně a zabily kolem 100 tisíc obyvatel. Klima, které se tím začalo měnit, se mění dodnes. V roce 1956 zde vznikla politická strana, která usilovala o nezávislost ostrovů na Portugalsku. V té době však Portugalsku vládl diktátor António de Salazar, který se snažil udržet své zámořské kolonie za každou cenu.
To byl důvod pro jednu z nejdelších afrických válek o nezávislost. Většina bojů však proběhla na území státu Guinea-Bissau a Kapverdy nějak nezasáhla. Po odstoupení diktátora v roce 1975 vyhlásily Kapverdské ostrovy nezávislost. Politiky se poté ujal autoritativní režim a nebyly povolené žádné politické strany. Koncem osmdesátých let se však režim uvolnil a v roce 1991 vyhrála volby demokratická strana. Od té doby se v zemi začal rozvíjet cestovní ruch, který dnes tvoří hlavní finanční zdroj.
Hlavním turistickým centrem je kapverdské hlavní město Praia. Nachází se zde centrum kulturní i politický. Jedná se o nejbohatší oblast v Kapverdské republice. Nachází se zde řada luxusních, ale i obyčejnějších hotelů a apartmánů. Je zde mnoho památek. Jednou z nich je socha Santa-Maria s nádhernou vyhlídkou na moře. Praia se nachází na největším ostrově Kapverd Santiago. Na ostrově žije více jak polovina obyvatel republiky.
Strava není oproti jiným přímořským státům nijak odlišná. V místních restauracích jsou obvykle k hlavní nabídce „mořské potvory“, neboli co zrovna majitel restaurace uloví. Ve větších přepychových restauracích je nabídka větší. Obvykle jsou sem dováženy potraviny z kontinentální Afriky, nebo z Portugalska. Ze zeleniny jde na talíři většinou vidět kukuřice. Kapverdy jsou také známě pěstováním banánů a jiného exotického ovoce. Arašídy, tabák a nebo káva to vše se na poměrně malém území pěstuje.
Slova Kapverdy a kriminalita jdou k sobě. Kriminalita zde téměř neexistuje. Místní obyvatelé jsou sice na naše poměry chudí, ale nezasvěceni do tajů zlodějství. I tak je ale potřeba dávat pozor například ve městě na kapsáře, kteří pronikly i na Kapverdy. Co se týče nemocí je potřeba aby turista mířící na Kapverdy, který pochází z oblasti výskytu žluté zimnice měl očkovací průkaz. Zdravotnictví je na Afriku na poměrně dobré úrovni. Při vážnějším onemocnění je doporučováno odcestovat zpět do Evropy.
Kapverdské ostrovy se nachází v tropickém pásu, ale počasí Kapverd ovlivňuje mírný severovýchodní pasát, jenž způsobuje horká a suchá léta. Nejlepším obdobím pro návštěvu je duben a květen a na podzim je dobré od konce srpna až po začátek října, kdy se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 25–29°C. Voda má v tomto období krásných 25°C. Nepříjemné můžou být pouze chvilkové deště. Ty Vás ale nezastihnou v letních měsících, kdy celý měsíc nezaprší.
Kapverdy většinou obývají mulati používající dialekt crioulo, který se opírá hlavně o západoafrické prvky smíšené s portugalskými slovíčky. Většina obyvatel přesto umí plně portugalsky, takže je dobré vzít si sebou nějaký příruční slovníček, či vlastní jazykové znalosti. I když jsou obyvatelé na turisty zvyklí nejvíce je potěší, když se pokusíte o crioulo.
Zde jsou taková základní slovíčka pro Kapverdské ostrovy, která by se Vám mohla při cestování hodit: ahoj – olá, nashledanou – adeus, ano – sim, ne – nao, děkuji – agradecer, prosím – agradar, nerozumím – no compreenda, nebezpečí – perigo, lékař – médico, nemocnice – hospital, policie – polícias.
Jak už je zmíněno výše, turisté nejsou žádnou zvláštností. Proto se místní obchodníci snaží na turistickém ruchu vytěžit co nejvíce peněz. Jejich prodejní schopnosti vypovídají o tom že jste v severní Africe. Stejně jako například v Tunisku, nebo Egyptě, se Vám budou obchodníci prodat svůj výrobek za každou cenu. To se děje hlavně na chudších tržištích s patřičnou atmosférou. V turistických obchodních centrech se tato atmosféra ztrácí, ale o to klidněji se budete moci sami vybrat co si chcete koupit na památku, která Vám překrásné Kapverdy vždy připomene.
Komentáře k článku
Pro to, aby člověk získal prvotní informaci dobré, ale je poznat, že češtin nebít autorův kobil.
autr clanku je tak trochu mimo a domnivam se ze na kapverdach nikdy nebyl.historie je celkem realna a le co se tyka popisu dnesnich kapverd naprosty blabol.zil jsem na kapverdych rok a pul dovoluju si soudit.
tak se podělte o informace,jedu s 2,5 letou vnučkou a každá info.je dobrá