Japonský turista na dovolené v Praze? Celkem běžná záležitost. Čech trávící dovolenou v Tokiu? Spíše vyjjímka. Změňte to a navštivte tuto krásnou a v mnohém tak odlišnou zemi! Japonsko je jedna z nejvyspělejších zemí na světě, přesto si však zachovává svoji jedinečnost a nepodléhá zvykům západní civilizace.
Japonsko je ostrovní stát, která je tvořen řetězcem ostrovů na východě Asie, na severozápadním okraji Tichého oceánu. Největší z nich jsou Honšú, Kjúšú, Šikoku a nejseverněji ležící Hokkaidó. Osídleno je především pobřeží – a to extrémně hustě. Hlavní město Tokio má pro Čecha neuvěřitelných 35 milionů obyvatel! Měst přes milion obyvatel najdete v Japonsku hned několik (například Jokohama nebo Osaka). Japonsko je konstituční monarchií, v jejímž čele stojí císař (momentálně Akihito). Ten však nemá v podstatě žádné pravomoci, podle ústavy je symbolem státu a lidu.
Teď už však něco k formalitám spojeným se samotným vycestováním do Japonska. Japonsko není země, do které je obtížné se dostat. Při pobytu do 3 měsíců nebudete potřebovat nic víc než pas. Pro delší pobyt je třeba si zajistit vízum, s tím však také není žádný problém. Před vstupem do Japonska byste se však měli připravit na krátký pohovor s imigračním úředníkem, který se vás zeptá na důvod vaší návštěvy, bude chtít vidět zpáteční letenku případně doklad o ubytování nebo adresu, kde budete pobývat. V Japonsku se očekává seriózní jednání. Japonská policie je v tomto směru poměrně nekompromisní, takže v případě nějakých těžkostí z Vaší strany si nebudou dělat hlavu s tím vrátit vás zpět do ČR. Obzvláště nelegální práce je v Japonsku velmi tvrdě trestána. Co se týče očkování před cestou do Japonska, tak žádná nejsou povinná. Doporučují se pouze očkování proti Hepatitidě typu B a Břišnímu tyfu. Pokud se však budete pohybovat ve městech, nejsou v podstatě potřeba. Na místě je ale před cestou do Japonska uzavřít zdravotní pojištění, protože zdravotní péče je v Japonsku extrémně drahá.
Japonskou měnovou jednotkou je JPY (Jen). 100 JPY = ± 16 Kč,– Dále pak 1 JPY = 100 SEN (Senů). Připravte se, že Japonsko je velmi drahé. S minimálními nároky se ve městě stěží dostanete pod 50$ na den.
K cestování po Japonsku je nejlepší využít železnici. Je velmi rychlá, komfortní a přesná jako hodinky. Navíc projet se světoznámým Šinkanzenem je zážitek na celý život. Jistě Vás také zajímá, kde se v Japonsku ubytovat. Možností je spousta, z toho jsou některé poměrně exotické. Kromě klasických hotelů a pensionů v západním stylu se můžete přenocovat například v některých klášterech. Další místa jsou třeba Minshuku – jedná se o ubytování v jakémsi penzionu v japonském stylu, Ryokan – jedná se o japonské stylové ubytování. V podstatě je to trochu luxusnější Minshuku (neboli Japanese inns), Gaijin houses – pro dlouhodobé pobyty nejméně na jeden týden zvažte možnost bydlení v Gaijin domech. Jedná se o klasické podnájmy v domcích, kde se dělíte o sociální zařízení atd. Ceny od 50.000 do 100.000 Yenů za osobu a měsíc. Poku potřebujete opravdu jenom přespat, zkuste tzv. Capsule hotel – spíte v malé uzavřené kapsli, kde je jen to nejnutnější pro spánek. Cena je nízká, ale také nečekejte žádný luxus. V Japonsku narazíte v zásuvkách na 100 V, takže je potřebný adaptér. Díky jiným technickým normám než v USA a Evropě se také nedoporučuje si kupovat v Japonsku elektroniku na použití doma. Pravděpodobně nebude fungovat.
Jídlo a pití je pro Japonce takřka kulturním zážitkem. Pokud rádi jíte a experimentujete, přijdete si zde na své. Jídlo v Japonsku není o kvantitě, ale o kvalitě. Je to prostě umění. Každý pokrm je jak kulinářským, tak i vizuálním zážitkem. Spousty tvarů, barev a vůní. Jídlo je zde zdravé, skoro v každém pokrmu je něco z moře. Typické je jistě Sushi, se kterým se setkáte na každém rohu. Ale jsou to i stovky dalších pokrmů, takže není problém si na dovolené dávat pokaždé něco jiného. V Japonsku je spousta typů restaurací. Například Okonomiyaki, což v překladu znamená uvařte si na co máte chuť. V praxi tomu je doslova tak. Vyberete si pouze v menu jaký druh okonamiyaki chcete a obsluha vám donese veškeré potřebné ingredience. Vy si poté jídlo připravíte sami přímo u stolku. Tempura restaurace pro Vás připraví porci s rybou, krevetami a zeleninou a to vše upečené na kvalitním másle. Ceny za celé menu se mohou pohybovat i kolem 8000 Yenů. Typické japonský pokrm je Sukiyaki & Shabu-shabu. Jedná se o tenké plátky hovězího vařeného ve vlastním vývaru spolu se sójovou omáčkou, cukrem a saké. Celý pokrm se podává spolu s tofu a zeleninou. Saké je typický japonský nápoj. Jedná se o tzv. rýžové víno. Pivo v Japonsku také seženete, ale chutnat vám asi moc nebude, je téměř bez chuti. Nealkoholické nápoje koupíte takřka všude v automatech. Čaj se v Japonsku pije hlavně zelený, dokonce se podává v restauraci při čekání na pokrm a je samozřejmě zdarma. V Japonsku se jí hůlkami, takže je dobré si to předem natrénovat a vyhnout se trapným situacím.
Japonsko má tradiční společnost a největší důraz se klade na dobré vzdělání, bez kterého je slušný výdělek prakticky nemožný. Kariéra sama o sobě zastává mnohdy důležitější místo než rodina. Většina Japonců a Japonek se chová vůči cizincům velmi stydlivě. Je to dáno jejich výchovou a velkou uzavřeností a odlišností jejich společnosti a kultury. Proto je prvotní " akce" většinou na vás. Dávejte si však pozor na společenskou etiketu. Většina věcí se v Japonsku dělá jinak než u nás. Už jen jiné záchody vám můžou nadělat velké potíže :)
Podnebí v Japonsku je zčásti v mírném a zčásti v subtropickém pásu. Díky velké horizontální i vertikální členitosti jsou podmínka ale velmi rozdílné. Na sever na ostrově Hokkaidó jsou dlouhé zimy se spoustou sněhu. Časté jsou také tajfuny postupující z Pacifiku. Nejčastěji přicházejí ke konci léta. Obecně se dá říci, že nejlepší pro návštěvu jsou jarní a podzimní měsíce. Období dešťů trvá od poloviny června do první červencové dekády. Celé léto bývá velmi teplé a vlhké. Zima je naopak suchá a poměrně studená, ale opět záleží na geografické poloze. Nepříjemná jsou ale poměrně častá zemětřesení. Po zkušenostech z minula však Japonci staví velmi odolné stavby, takže pokud nepřijde opravdu silné zemětřesení, tak se bát nemusíte.
Mezi turisticky nejatraktivnější oblasti patří určitě megapole Tokio. Dále pak města jako Saporro, kde se konaly ZOH, historiské Kjóto nebo Beppu, jednička světového lázeňství. Za zmínku stojí také Himedži – nejkrásnější a jeden z mála zachovalých japonských hradů. Krom velkých měst a vyspělé techniky nabízí Japonsko i krásnou přírodu. Například národní park Hakone nabízí několikakilometrová jízdu lanovkou, geotermální pole Ówakudani s bublajícím bahnem a sirnými výpary, procházky, úchvatné výhledy přes jezero Ašino-ko na nejvyšší horu a symbol Japonska sopku Fudži (3776 m). Národní park Nikkó v Japonských Alpách s nejvyšším japonským vodopádem Kegon (99 m) a jezerem Čúzenži. Komplex chrámů Tóšógú s mauzoleem šóguna Tokugawy atd. O Japonsku bych mohl napsat 500 stran a neobsáhlo by to vše, co by stálo za zmínku…
Komentáře k článku
Skvělý článek. Japonsko se chystám navštívit. Konkrétně Okinawu.
Vynikající článek. Chtěl bych jed do Japonska studovat a zabydlet se, ale nevím jestli bych to zvládl :-/