Odcestuj.cz | turistické informace, letenky, ubytování, fotky

Jamajka


Rum, reggae, nekonečné písečné pláže a slunce – to je Jamajka – pravý ráj v srdci karibiku. Ostrov o rozloze asi 11 tisíc kilometrů čtverečních s hlavním městem Kingston dnes nabízí turistům tu pravou letní pohodu avšak po celý rok. Proč si ale vybrat právě ostrov Jamaica, když karibik nabízí zážitkuchtivým turistům více než 30 rozmanitých ostrovů? Jamajka Vám totiž, narozdíl od řady monotónějších oblastí, poskytne neuvěřitelně rozmanité zážitky. Každý ze čtyř hlavních ostrovních regionů nabízí odlišné prostředí i podnebí. Například srovnejme ospalé Port Antonio s nehybným tropickým vzduchem s oblastí Negril, která nabízí kilometrové rajské pláže, kulturní vyžití a palmy, pod kterými to žije!

[ Jamajka již od 25.000kč ]

Známá historie ostrova Jamajka začíná objevem Kryštofa Kolumba v roce 1494. Od roku 1509 byla kolonizována Španělskem, ale v letech 1655 až 1962 byla korunní kolonií Velké Británie (1674 až 1688 byl guvernérem proslulý korzár Henry Morgan, tehdy již povýšený do šlechtického stavu). Od roku 1958 tvořil ostrov součást Západoindické federace. Z ní Jamajka v roce 1961 vystoupila (čímž federace fakticky zanikla) a roku 1962 vyhlásila svou nezávislost v rámci Commonwealthu. V čele státu stojí generální guvernér zastupující britskou královnu. Oficiálně je tedy Jamajka stále konstituční monarchií.

Jamajka proslula především tím, že se stala kolébkou hned několika hudebních stylů, z nichž nejznámnější je rozhodně reggae (které vzešlo z druhého velmi populárního stylu ska). Hudba je navíc jedním z hlavních zdrojů obživy obyvatelstva ostrova – reggae a podobné styly živí asi třetinu jamajčanů. Karel Gott Jamajky je Bob Marley (ale to je možná velmi nevhodné přirovnání, zvláště uvážíme-li, že Marley už je dávno mrtvý). Ten dokázal reggae rošířit snad po celém světě a učinit tak ostrov jménem Jamajka o mnoho známější. Jamajka a reggae jsou pojmy úzce spjaty s místním náboženstvím – rastafarianstvím – to vychází z křesťanství, židovství a afrických přírodních náboženství a jeho hlavním poselstvím je život v klidu a míru. A jestli křesťané někdy hřeší požitím alkoholu, pak rastafariání hřeší velmi často kouřením marihuany, která k rastům patří asi jako pivo k čechům. Dejte si však pozor na občasnou nevraživost místních obyvatel – spousta z nich vyznává přísnější výklad svého náboženství a bývají tak někdy nepřátelští k lidem bílé pleti a především také k homosexuálům. S takovým chováním místních se rozhodně nesetkáte v turisticky oblíbených letoviscích, nicméně Kingstonskému ghettu se raději jako bílí evropané obloukem vyhněte – krádeže i horší zločiny jsou tu na denním pořádku.

Jamajka nabízí opravdový ráj milovníkům lenošení na pláži s drinkem v kokosovém ořechu a paraplíčkem. Dovolená na jamajce rozhodně rozšíří Vaše cestovatelské zážitky. Za zmínku stojí 6 nejznámějších lokalit: 1) Falmouth – město na severu ostrova Jamajka, které okouzlí především zajímavou architekturou. Soudní dvůr v gregoriánském stylu s dominantním dvojitým točitým schodištěm je asi nejvyhledáváanější dominantou města. Před 200 lety byl Falmouth prosperujícím městem a jedním z nejdůležitějších přístavů, dnes je to poklidné provinční městečko. Oblast je vhodná pro rodiny s dětmi. Velmi oblíbené jsou zde tradiční trhy s místními produkty. 2) Negril – nejpopulárnější turistické středisko ostrova Jamajka s nádhernými dlouhými písečnými plážemi a širokou nabídku vodních sportů a zábavy. Na západním konci Negrilu, kde se nachází mnoho obchůdků a restaurací, pocítíte atmosféru původní Jamajky. 3) Runaway – poklidné středisko s menšími písečnými zálivy s výbornými podmínkami pro potápění. 4) Montego Bay – krásné pláže, azurová voda, zelené louky a kvetoucími stromy – srdce jamajské riviéry. Cornwall Beach, Doctor´s Cave Beach a Walter Fletcher Beach jsou nejznámější pláže oblasti, která nabízí ráj pro vodní sporty a potápění. 5) Ocho Rios – oblast s bujnou vegetací připomíná malý tropický prales – pravá exotická jamajka. 6) Oracabessa – poslední oblast je rájem hudebních nadšenců – chcete-li poslechnout to nejlepší reggae, pak je Oracabessa místem, kde by se měla uskutečnit vaše dovolená na jamajce. Bob Marley je pochován jen kousek od této reggae-mekky.

Jamajka také nabízí útočiště vášnivým golfistům – naleznete zde hned 10 hřišť. Místní měnou je jamajský dolar, přibližný kurz za 100 jamajských dolarů je cca 30 Kč, lze však platit i americkými dollary. Platební karty jsou přijímány, rovněž je možný výběr hotovosti z bankomatů.

Jamajka je země, do které se můžete vypravit v kteroukoliv roční dobu. Teplota zde příliš nerozhoduje – letní měsíce jsou horké a dny zimních měsíců také. Důležitějším faktorem na ostrově Jamaika jsou srážky, obzvláště pokud se chystáte trávit svou dovolenou na východě ostrova a v Blue Mountains. Deštivé období na Jamajce trvá poměrně dlouho, zhruba od května do listopadu. Přesto jsou i v tomto období, kromě října, který je opravdu extrémně deštivý, srážky poměrně rychlé a mimo ně si můžete vychutnat i tropické slunce. Turisticky nejrušnější sezóna zde probíhá od prosince a vrcholí v březnu. V tomto období ale musíte počítat s nejvyššími cenami hotelů a ostatních služeb a je také nezbytné mít předem zajištěné ubytování, protože cestování na vlastní pěst by se Vám právě v sezóně nemuselo vyplatit. Jamajka může nabídnout tropické Vánoce nebo Velikonoce, kupte si ale takový zájezd s dostatečným předstihem. Nicméně nadělit si dárečky pod palmu v karibiku je zážitek, na který se nezapomíná.

Komentáře k článku

  1. Yannick píše:

    Paradoxně se to teď vyměnilo a začíná mě otravovat uživatel Karel :D

  2. krtek píše:

    vy ste pekny curaci tohle je povidani o jamajce tak si beste kecat nekam jinam jasny

Copyright © 2007-2016 odcestuj.cz | info[zavinac]odcestuj.cz