Odcestuj.cz | turistické informace, letenky, ubytování, fotky

Maledivy


Asi 500km jižně od Indie se nachází malý ráj na zemi – takové „malé divy“ světa – Maledivy. Oficiálním názvem Maledivská republika je ostrovní stát v Indickém oceánu s hlavním městém Male. Celkově Maledivy čítají 1196 ostrovů a ostrůvku, které se dělí na 26 tzv. atolů. Národním bohatstvím je jednoznačně nádherná příroda, na kterou je hrdý každý z obyvatel a patřičně si ji chrání. Příroda je totiž hlavním důvodem proč jsou Maledivy tak oblíbenou turistickou destinací. Průzračné moře, modré laguny, korály a exotické rybky jsou pro turisty obrovským tahákem. Dovolená se pak stane rozhodně nezapomenutelná když k tomu připojíme stále se usmívající místní obyvatele.

První osídlení proběhlo pravděpodobně 500 př. n. l. rybáři z Indie a Srí Lanky. První zprávy o exotických ostrovech byly zajištěny s příchodem prvního arabského cestovatele kolem roku 947 př.n.l. Okolí mělo na Maledivy poměrně velký vliv, například v roce 1153 v důsledku kontaktu s perskými s arabskými cestujícími přestupují obyvatelé ostrovů na islám. Dodnes je stále zakotveno v ústavě, že volit mohou pouze muslimové. V 16. stol. se ostrovy Maledivy dostaly do rukou Portugalcům, později Holanďanům. Po zprovoznění Suezského průplavu vzrostl strategický význam sousostroví Maledivy pro námořní dopravu mezi britskou metropolí a jejími državami v Asii – v roce 1796 se tak Maledivy staly britským protektorátem. V roce 1953 vyhlášená republika dlouho nevydržela a byla opět zavedena monarchie. V roce 1988 byla opět vyhlášena republika, která jako systém funguje dodnes.

Co nabídne dovolená na souostroví Maledivy? Rozhodně exotiku a velmi romantickou atmosféru. Většina hotelů je totiž koncipována tak, že zabírají obvykle celý ostrov nebo rovnou několik ostrůvků. Ubytování v hotelu jako je například Club Faru tedy vlastně znamená, že kromě pokoje a all inclusice servisu vám navíc patří vlastně celý ostrov. Často je ubytování nabízeno v bungalovech umístěných těsně nad mořskou hladinou na dřevěných molech. Foto z takové dovolené, jako nabízí Maledivy bude ve Vašem albu vlajkovou lodí. Žádné místo na Maledivech nepřesahuje nadmořskou výšku 9 m – takže pozor, aby vám nějaká ta vlna nespláchla snídani na terase.

Maledivy nabízí nejlepší dobu pro dovolenou v zimních měsících (ideálně prosinec – únor). V tomto období je zde minimum srážek a klesá vlhkost – jedná se o tropickou oblast, takže v létě to zde pro našince nemusí být dvakrát příjemné. Nejoblíbenější činností turistů je samozřejmě lenošení na vyhřátém písku a šnorchlování v azurové vodě. Viditelnost pod vodou je impozantní – korálové útesy nabízejí nádherné přírodní zázemí tisícům živočišných druhů, které jinde na planetě nespatříte. Maledivy zkrátka nabízejí podmořský ráj – pod hladinou se potkáte mimo jiné s rejnoky, želvami, kraby a žraloky.

Zde je seznam hotelů, které Maledivi nabízejí (obvykle hotel zabírá celý ostrov): Sun Island, Holiday Island, Fun Island, Royal Island, Paradise Island, Bandos, Baros, Bolifushi, Coco Palm, Ellaidhoo, Eriyadhu, Filitheyo, Fullmoon, Giravaaru, Hilton, Huvafenfushi, Huduranfushi, Kandooma, Kuramathi, Kurumba, Kuredu, Laguna b., Lilly Island, Medhufushi, Meeru, Olhuveli, Summer, Vilamendhoo. A co si v těchto hotelích dát k jídlu? To nejtypičtější, co můžete ochutnat je ryba s rýží. Maso je na Maledivách připravováno jen při zvláštních příležitostech. Zajímavé jsou také sladkosti a pochutiny v tzv. čajových obchodech – smažené rybí koule obalované v mouce a listovém těstě, sladký vaječný krém, kokosové mléko s růžovým pudinkem nebo ostře kořeněné rybí koláčky. I jídlem se tak může stát Vaše dovolená na maledivách velmi zajímavá.

Maledivy mají svou vlastní měnu – maledivské rupie. Platit však na některých místech můžete i americkým dolarem. Není také problém platit platebnimi kartami v hotelech a větších obchodech. Kriminalita je zde minimální, netřeba však cokoliv podcenit. Osamělá turistka se může dostat do problémů všude na světě… Problémem na souostroví Maledivy je pitná voda. Obecně se doporučuje kupovat jen balenou vodu. Pití z kohoutku je vyloučeno a stejně tak si dávetjte pozor, z jaké vody se kde vyrábí led do nápojů nebo se mu úplně vyhněte.

Kdo si potrpí na romantiku a nádherný podmořský svět, musí Maledivy alespoň jednou v životě navštívit.

Komentáře k článku

  1. Yannick píše:

    Proboha smažte všude toho Karla, raději bych ignoroval reklamu než nevymáchanou hubu…

Copyright © 2007-2016 odcestuj.cz | info[zavinac]odcestuj.cz