Odcestuj.cz | turistické informace, letenky, ubytování, fotky

Kanárské ostrovy


Kanárské ostrovy jsou souostroví, patřící Španělsku na západě Afriky, nedaleko Maroka. Kanárské ostrovy často navštěvují čeští turisté, kteří chtějí strávit pohodovou dovolenou u moře, ale i ti, kteří rádi zdolávají hory a objevují nepoznanou přírodu.

[ Kanárské ostrovy již od 7.000kč ]

O původu obyvatel Kanárských ostrovů se dodnes vedou dlouhé debaty, ale převládá teorie, podle které byly ostrovy osídleny obyvateli ze severozápadní Afriky. Na Kanárských ostrovech existovala civilizace už 2000 let př. n. l.. Už tehdy tu lidé žili pod nadvládou panovníka v dobře organizované společnosti. Kanárské ostrovy v roce 1479 připadly pod španělskou nadvládu. Od začátku 19. století zde docházelo k separatistikckým hnutím a nepokojům, způsobení vytlačování domorodých Guanů. V roce 1927 došlo k administrativnímu rozdělení ostrova na dvě provincie, které jsou součástí španělského království. Autonomní status mají Kanárské ostrovy od roku 1978.

Jídlo na Kanárských ostrovech není od toho našeho nějak zvláštní. Na pobřeží se lidé snaží co nejlépe vyhovět chutím turisty, a tak není problém zajít do McDonald´s, na italskou pizzu nebo na řecký gyros. Pokud budete mít chuť na místní speciality, je dobré zajít do vnitrozemí, kde není takový turistický ruch a lidé nepřizpůsobují své zvyky zahraničním turistům. Asi nikoho nepřekvapí, že hlavní ingrediencí specialit jsou ryby. Nejoblíbenějším rybím jídlem je morena frita. Kanárské ostrovy jsou známé také výtečnou rybí polévkou zvanou caldo de pecado. Pokud nejste zrovna milovníkem ryb určitě Vás zaujme naložený králík. Jedná se o králičí maso, které se na dva dny naloží do marinády, poté se zadusí a zalije vínem, většinou španělským. V obchodech najdete jídlo, na které jste zvyklí. Kanárské ostrovy jsou například vývozcem okurek a rajčat do Evropy v zimním období.

V zimě jsou na Kanárských ostrovech teploty, jaké jsou ve střední Evropě běžné na jaře. Teploměr vystoupí na příjemných 20–24°C, teplota vody je 17–19°C. V letních měsících je ještě o několik stupňů tepleji, ale pasátový vítr zmírňuje horko. Jen několik dní, kdy se vítr obrátí na východ nebo na jihovýchod, mohou k ostrovům dorazit africká vedra a vyhnat teploty nad 40°C. Nejoblíbenější doba k cestování je od poloviny prosince až do Velikonoc a pak od července do září. Znalci volí květen a říjen. Počasí je tu v tu dobu vyrovnané a Kanárské ostrovy nejsou přeplněny návštěvníky.

Měnou je peseta (Ptas), což je španělská měnová jednotka. V oběhu jsou mince v hodnotě 1, 2, 5, 25, 100, 200 a 500 Ptas a bankovky v hodnotě 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000 Ptas. Mince v hodnotě 5 Ptas jsou v běžné řeči nazývány také „duros“ a 25 Ptas „cinco duros“. Na telefonování potřebujete 5, 25, 50 a 100 Ptas, pro dálkové hovory je třeba si šetřit větší mince. Směnný kurz podléhá výkyvům. Směna v hotelech je většinou nevýhodná, proto je lepší zajít do banky. Kreditní karty jsou přijímány především v turistických centrech.

Státní příslušník České republiky potřebuje k vycestování na Kanárské ostrovy pouze platný cestovní pas. Děti do 15ti let stačí zapsat do pasu jednoho z rodičů. K řízení vozidla opravňuje mezinárodní řidičský průkaz, ale stačí i národní řidičský průkaz a případně i technický průkaz. I přes účast Španělska v Evropské unii mají Kanárské ostrovy zvláštní statut, na jehož podkladě nebyl Kanárský archipelag integrován do evropské celní unie. Od cla jsou osvobozeny upomínkové předměty do úhrnné ceny a dárky do 3000 Kč na osobu. Zakázán a přísně trestán je převoz slonoviny, krokodýlích kůží a kožešin mnoha druhů zvířat. V hotelech a běžných turistických ubytovacích zařízeních je napětí v zásuvkách 220 V. V případě rozdílného typu zásuvek si v místním supermarketu můžete docela levně pořídit adaptér.

Kanárské ostrovy mají na svou rozlohu mnoho národních parků. Například NP Teide na ostrově Tenerife, se rozkládá na úpatí nejvyšší hory ostrova, Teide. Nachází se zde unikátní krajinná oblast, která vyniká hlavně výskytem vzácných horských rostlin endemického charakteru, bizardními skalami a nebo různě zbarvenou lávou. Dalším krásným národním parkem je NP Timanfaya, který je na ostrově Lanzarote. Tato oblast často připomíná měsíční krajinu, jelikož vznikla sopečnou činností.

Kanarske ostrovy-mapa

Kanárské ostrovy tvoří tyto ostrovy:

 • Gran Canaria
 • Tenerife
 • Lanzarote
 • La Palma
 • La Gomera
 • El Hierro
 • Fuerteventura
 • Isla Graciosa

Největším ostrovem je Gran Canaria, který měří 1 532 km2 a dosahuje největší výšky v hoře Pozo de las Nieves 1 980 m. n. m., odkud stéká voda všemi směry a vymílá strmá koryta. Sever je vlhčí a pěstují se tam převážně banány, zatímco na suchém jihu najdeme pouze v zavlažovaných částech rajská jablka. Sever a západ ostrova je skalnatý, zatímco jih je přístupnější, právě zde se koncentruje turistický ruch. Zajímavostí na ostrově je například kostel Neustra Senora de las Nieves s presbytářem ze 16. století v obci Agaete. Symbolem hlavního města ostrova Las Palmas de Gran Canaria je katedrála zasvěcená sv. Anně, která se začala stavět v roce 1497 a její fasáda byla dokončena až v 18. století. Dalším významným ostrovem tvořící Kanárské ostrovy je La Palma, je z ostatních Kanárských ostrovů nejzelenější a je také nejvyšším ostrovem na světě, protože na pouhých 728 km2 plochy kulminuje ve výšce 2 423 m. Tenerife je další ostrov, na kterém se nachází nejvyšší hora celého Španělska Teide.

Kanárské ostrovy upoutají každého turistu a tak se na ně většina návštěvníků vrací další rok. Dovolená je zde velice uklidňující, romantická, jednoduše nezapomenutelná.

Komentáře k článku

 1. bOOGYNKA píše:

  DRAHÝ

Copyright © 2007-2016 odcestuj.cz | info[zavinac]odcestuj.cz