Katar je státem rozprostírajícím se na stejnojmenném poloostrově v Perském zálivu. Hraničí se Saúdskou Arábií a ostrovním státem Bahrainem. Oficiální název je „Stát Katar“, hlavním městem je Doha. Geograficky se země sestává z rovin, planin a pouští. Nejvyšší hora se tyčí do výšky pouhých 83m a státem neprotékají žádné řeky. Katar se stal velmi bohatým státem díky nalezištím ropy a zemního plynu, turisty díky tomu vítají nádherné pompézní hotely. Přesto, že je Katar malým státem, nabízí mnoho zajímavostí k vidění a aktivit, jak strávit čas. Katar je vyhledávanou destinací pro čas dovolených, kdy nabízí slunění na písčitých plážích, plavání v teplém moři či potápění k obdivu korálů. Obdivuhodná je i pouštní architektura či starověké skalní rytiny.
Katar má asi 840 000 obyvatel a z toho je logicky většina muslimů (asi 92%). Původní obyvatelé Kataru byli lovci ryb a perel a celkový ráz země se tomu dnešnímu podobal jen velmi vzdáleně. V současné době je již v hlavním městě Doha vybudováno množství moderních hotelů předních světových hotelových řetězců nabízející komfortní ubytování i té nejnáročnější klientele. Turisté odjíždějí ze země s pocitem spokojenosti, že se setkali s perfektními službami a poznali atraktivní, málo známý kout naší planety.
Něco málo z historie státu Katar – v 7. stol. došlo v oblasti dnes známe jako Katar k rozšíření islámu a území se dostalo pod nadvládu chalífů. V roce 1783 bylo hlavní sídlo emíra přesunuto do Bahrajnu, což vedlo k roztržkám a v roce 1867 i k válce. Teprve po zásahu Britů došlo k uklidnění situace a byl vytvořen samostatný emirát – Katar. V roce 1916 se země stala britským protektorátem. Nález ropy koncem 30. let zcela změnil vývoj země. V roce 1971 se britské vojsko stáhlo ze země a Katar se stal plně nezávislým. Za dnešní obraz země vděčí Katar především velmi uznávanému a oblíbenénu emírovi Sheikhu Hamadu bin Khalifa al-Thani, který se obrovskou měrou zasloužil o modernizaci Kataru. Díky němu dnes mohou ženy řídit auta a volit, navíc prosadil mnoho důležitých ekonomických a etických reforem. Kdo by neznal snad jedinou svobodnou arabskou televizi Al-Jazeeru. V současnosti roste hlavní město Doha neuvěřitelnou rychlostí. Všude je slyšet stavební proces, po celém městě rostou výškové budovy jako houby po dešti.
Katar nabízí nádherné horké pláže stejně jako moderní města s nevídanou architekturou. Za zmínku rozhodně stojí srdce Kataru – hlavní město Doha s převážnou částí populace celého státu Katar. Mezi nejkrásnější místa patří přímořská promenáda zvaná Al-Corniche lemovaná nádhernými palmami s pohledem na městské mrakodrapy. Poblíž Corniche se nachází mnoho parků a obrovská socha maskota 15. asijských her, které se konaly v prosinci roku 2006. Podél Corniche se také nabízí mnoho restaurací, kde lze trávit odpoledne typicky po arabsku – nad šálkem kávy a pokuřovat tabák s ovocnou příchutí. Milovníci lenošení na písku ocení Khor Al Ureid, neboli Vnitrozemské moře, které oplývá nádhernou přírodní krásou. Tato oblast je známa pro své písečné duny, které ve své tichosti lemují břehy Perského zálivu. Samotné duny jsou ohromující, převládající vítr dokonce mění jejich tvar přes noc. Khor slouží také jako místo odpočinku a dovolených. Katar zkrátka nadchne všechny cestovatele.
Jestliže budete chtít ochutnat některou z katarských specialit, počítejte s tím, že ceny jídla jsou mírně vyšší než u nás. V ubytování je Katar také poněkud dražší. Za nejlevnější nocleh zaplatíte kolem 25 USD, na druhou stranu již za cenu kolem 80 USD získáte ubytování ve výborném hotelu. Peníze vyměníte ve směnárnách o něco lépe než v bance, zato pouze hotovost. Kreditní karty se běžně používají při platbě i pro výběr z bankomatů. Platit budete katarským riálem (QAR) = 1000 dirhamů. 1 QAR odpovídá asi 5,77 Kč. Občan ČR smí na území státu Katar vstoupit s cestovním pasem, kterého platnost je minimálně 6 měsíců ode dne překročení hranic. V tomto cestovním dokladu však nesmí být izraelské vízum. Většina cizinců vstupuje do státu Katar přes hraniční přechod na jediném mezinárodním letišti v zemi, čímž se proces kontroly těchto dokladů velice usnadňuje. Pokud občan ČR vstupuje do země silničním hraničním přechodem, musí být vybaven platným mezinárodním řidičským průkazem, který je tolerován pro cizince pobývajícího v zemi na tzv. „visit visa“.
Podnebí je v období od května do října velmi horké a vlhké. Teploty mohou dosáhnout až 50°C, průměrně se pohybují okolo 35°C – navštívit Katar v tomto období proto není pro každého. V ostatních měsících je počasí příznivé – mírné, denní teploty dosahují průměru 17°C. Srážky přicházejí společně s větry, ale jen zřídkakdy. Doporučujeme tedy Katar raději navštívit v zimních měsících, léto v Kataru je totiž asi jako zima v Antarktidě. Rozhodně však Katar stojí za to navštívit, málokterá arabská země je totiž tak nakloněná západnímu turismu.
Komentáře k článku
Ale no tak Kajo
zdravím. nevíte někdo zda se dá v kataru platit eurama?
Všichni jste čuráci, vymrdaný buzeranti s obřím roztáhlým análem!!